Blog

tank-malzemesi–1024×480

BOTANK, çeşitli metaller kullanarak tank üretmektedir: karbon, paslanmaz çelik, Nikel 200 ve Duplex 2205, sadece birkaç isim. Belirli uygulamalarınız için en iyi tankı seçmenize yardımcı olmak amacıyla tank malzemelerinin artılarını ve eksilerini inceledik.

Üretilen tüm çeliğin yaklaşık %90’ının karbon çeliği olduğunu biliyor muydunuz? Tüm çelik sınıfları bazı karbon içermesine rağmen, gerçek Karbon Çelik, karbon içeriğinin %2,1 olduğu kadar paslanmaz çelikten ayırt edilir ve bu da onu ana alaşım elementi yapar. Ek olarak, karbon çeliği, eklenen diğer elementler için minimum içerik spesifikasyonu olmadığını, %1,65’den fazla manganez veya %0,6 silikon bulunmadığını veya minimum bakır içeriğinin %0,4 veya daha az olduğunu ve maksimum %0,6 olduğunu belirtir.

Karbon çeliğinin BOTANK müşterileri için popüler bir malzeme tercihi olduğu düşüncesine dayanacaktı. Karbon çeliği aşınmaya karşı dayanıklıdır, bu da endüstriyel bir tankta önemli bir kalitedir, aynı zamanda dövülebilir. Yüksek karbon içeriği, çeliği diğer çeliklere göre daha sert ve daha güçlü yapar. Karbon çeliğinden üretilen tanklar daha uygun maliyetli olma eğilimindedir. Karbon çeliğinden yapılmış bir basınçlı tank, paslanmaz çelik bir tanktan daha az malzeme gerektirirken, malzemeler metal tanklar için kullanılanlardan daha ucuzdur.

Karbon çeliği gibi birçok fayda olarak, bazı dezavantajları vardır. Yüksek karbonlu çelik, değişken sıcaklıklarda kırılgan veya daha az etkili olabilir. Karbon içeriği ayrıca karbon tankları paslanmaya karşı daha hassas hale getirir ve kaynak yapılması daha zordur.

Neyse ki, her karbon çelik zayıflığı için bir çare var. Düşük karbonlu çelikler, ultra yüksek karbonlu çeliğe daha az kırılgan, daha düşük maliyetli bir alternatiftir. Isıl işlem, malzemenin daha iyi niteliklerinden ödün vermeden sertliği arttırmak için kullanılabilir. Aynı çizgiler boyunca, BOTANK oksidasyonun önlenmesi için kaplamalar ve kaplamalar için çeşitli seçenekler sunar. Epoksi, emaye veya kauçuk kaplama, galvanizleme (çinko kaplama) ve pas önleyici kaplama (genellikle balmumu veya silikat bazlı) ekleyebiliriz. Bunların her biri karbon çelik tankınızdaki paslanmayı önleyecektir.

Hangi malzemeyi seçerseniz seçin, bir tank sadece üreticisi kadar iyidir. BOTANK ekibi olarak temel tanklardan daha fazlasını ve  özel üretim çözümleri sunduğumuzdan, tank imalatı konusunda uzmanlaşmış bir şirket olmaktan gurur duymaktayız.